Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy rozmnožování

22. 6. 2006

Příznaky a poruchy
Popis
Léčba
Samičí neplodnost
Infekce
Zánět děložní sliznice
Vaječníkové cysty
Snížená funkce štítné žlázy
Snížená funkce vaječníků produkujících pohlavní hormony – estrogeny
Fyzické abnormality
Nakažlivé choroby přenášené pohlavním stykem, jako je například brucelóza, jsou v některých zemích hlavní příčinou neplodnosti psů. Přenašeči chorob mohou mít zvýšenou teplotu a oteklé klouby. Zánět dělohy zabraňuje oplodněným vajíčkům implantovat se v děloze. Vaječníkové cysty zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku. Snížená funkce štítné žlázy má za následek abnormality říjového cyklu, zatímco snížená funkce vaječníků a nevyvinuté vaječníky jsou příčinou nízké hladiny estrogenu, a tím úplné absence říjového cyklu. Fyzické problémy, jako například příliš úzká vagina, působí feně bolest, a proto se odmítá pářit.
Veterinární vyšetření před pářením může určit, zda pes netrpí infekcemi pohlavní soustavy. Pokud ano, lze je efektivně léčit antibiotiky. Laboratorní testy a vyšetření vzorku krve pomohou zjistit, zda fena trpí vaječníkovými cystami, které lze léčit hormonálně nebo je možné chirurgicky je odstranit. Veterinář může rovněž doporučit odstranění dělohy. Léčba snížené funkce vaječníků neexistuje. Fyzické abnormality je možné korigovat chirurgicky.
Samčí neplodnost
Záněty prostaty
Záněty žaludu
Záněty varlat
Fyzické abnormality
Nádory
Infekce, které způsobují zvětšení prostaty a infekce předkožky, snižují plodnost samců stejně jako záněty varlat. Plodnost samců snižuje i brucelóza. Plodnost psů mohou ovlivnit fyzické abnormality. Při fimóze je předkožka penisu natolik zúžená, že brání vysunutí penisu při erekci, zatímco při parafimóze penis nemůže býta zatažen do předkožky a je zaškrcen. Monorchidický pes má jedno sestouplé varle, zatímco oboustranný kryptorchid nemá varlata do šourku sestouplá vůbec. Nádory varlat mohou vyvolat produkci samičích pohlavních hormonů, které vedou k olysání psa a k zvětšení mléčné žlázy.
Kastrovaný pes by měl být každé tři měsíce veterinárně vyšetřen. Zvětšená prostata může být léčena hormony. Chirurgický zákrok může napravit fyzické defekty. Při jejich výskytu můžete psovi ulevit a zmírnit otok, než jej ošetří veterinář, přiložíte-li mu na penis ledový obklad a penis natřete vazelínou. Nesestouplá varlata by se měla odstranit, protože se mohou stát potenciálním ložiskem vzniku rakoviny. Nikdy byste neměli použít k plemenitbě psa, který má sestouplé pouze jedno varle. Tato vada je totiž dědičná. Nádory lze léčit medikamentózně, ale zhoubné nádory je třeba chirurgicky odstranit.
Výtoky během březosti
Potrat
Hnisavý zánět dělohy
Hromadění hlenu v děloze
Krvavý výtok může signalizovat potrat vyvolaný infekcí, poraněním, abnormalitami plodů, nevhodnou výživou i stresem. Hnisavý výtok může být důsledkem hnisavého zánětu nebo infekce dělohy. Někdy je z těla nadbytek hlenu vylučován, což je také příznakem vážných problémů.
Poraďte se s veterinářem, jestliže u feny během březosti zjistíte výtoky z dělohy. Pokud veterinář zjistí, že je rozšířený děložní krček, může předepsat léky, které ochrání dělohu před infekcí. Potracené plody se musí z dělohy odstranit. Jestliže je děložní krček uzavřený, je ohrožen život feny a jediným řešením je okamžité odstranění dělohy.
Prodloužená doba březosti
Falešná březost
Vstřebání plodů
Někdy se fena zdá být březí, ale neporodí. V tomto případě jde o falešnou březost, při níž fena vykazuje všechny příznaky skutečné březosti. Potrat, který nevyvolá infekci dělohy, vede ke vstřebání plodů.
Falešnou březost lze léčit léky, které u feny zastaví nástup říje, nebo kastrací. Proti vstřebání plodů je medicína bezmocná.
Bolestivé a oteklé struky
Zánět mléčné žlázy
Nádory mléčné žlázy
Cysty mléčné žlázy
Infekce se někdy může přes strukový kanálek dostat do mléčné žlázy, kde vyvolá zánět. Žláza je bolestivá při doteku, horká a silně oteklá. Nádory mléčné žlázy bolestivé nejsou. Většinou se vyskytují u starších psů a mohou mít podobu pevných pohyblivých útvarů nebo jsou naopak měkké a prorůstající. Cysty mléčné žlázy jsou tvrdé, naplněné tekutinou. Vyskytují se nejčastěji u starých kojících fen.
Poraďte se s veterinářem. Zánět mléčné žlázy lze léčit antibiotiky. Štěňata by z infikované mléčné žlázy neměla sát, protože do mléka se dostávají antibiotika. Je lepší je krmit z lahve. Kompletní chirurgické odstranění mléčné žlázy je obvykle nutné při výskytu nádorů mléčné žlázy. Z cyst je možné odčerpat tekutinu, případně je ponechat bez léčby.
Hekání a kňučení
Eklampsie (křeče)
Jestliže fena po porodu silně heká, kňučí a je neklidná, pravděpodobně trpí eklampsií, což je choroba způsobená nedostatkem vápníku. Je častá u pokojových plemen a u fen s početnými vrhy.
Poraďte se ihned s veterinářem, neboť fena by mohla bez léčby rychle uhynout. Eklampsii lze předejít správnou výživou v průběhu březosti podle doporučení veterináře.
Kanibalismus (požírání vlastních štěňat)
Některá plemena, zvláště bulteriéři, olizují štěňata s takovou posedlostí, že je někdy mohou vážně poranit nebo i zabít.
Feny plemen, které jsou náchylná ke kanibalismu, je nutné hlídat po dobu, dokud štěňatům neodpadne zaschlý zbytek pupeční šňůry.

zdroj: http://www.goldenretriever.wz.cz/info/znamky_onemocneni.htm#rozmnozovani