Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anatomie pohlavního ústrojí 

               Samičí pohlavní ústrojí

Samičí pohlavní ústrojí se skládá z:

Vaječníků ovarium – Vaječníky jsou samičí pohlavní žlázy vejčitého tvaru, uložené pod 3. – 4. bederním obratlem, jejich velikost záleží na plemeni, přibližně je vaječník 1-2 cm široký. Ve vaječnících se vytvářejí samičí pohlavní buňky  - vajíčka a produkují pohlavní hormony. Na povrchu je vaječník z větší části kryt epitelem, pod kterým je bělavý obal, kolagenní vazivo, které pokrývá celý vaječník. Pod tímto obalem je vrstva, která obsahuje velké množství vaječných váčků – folikulů v různých vývojových stádiích. Při narození mají oba vaječníky miliony primárních ovariálních folikul. Během pubertálního věku feny, který je u každého plemene velice individuální, začíná tělo produkovat hormony, které stimulují folikuly k dozrávání, takže každý měsíc je jedno vajíčko uvolněno.

Vejcovodů tuba uterína – Párové vejcovody z hladké svaloviny uvnitř vystlané epitelem se připojují k horní části dělohy po jednom na každé straně. Jejich nálevkovité (trychtýřovité) konce leží blízko, ale ne v kontaktu s vaječníky, aby zachytily vajíčko po jeho uvolnění z vaječníku. Vajíčka z vaječníku jsou přiváděna do dělohy vejcovody. Každý vejcovod ústí do jednoho děložního rohu, které se pak spojují do těla dělohy.

Dělohy uterus (metra, hystera) – Děloha je vystlána bohatě žláznatou sliznicí, děložní stěnu tvoří svalovina. Hlavní funkcí dělohy je vytvoření vhodného prostředí pro vývoj plodu z oplozeného vajíčka – část děložní výstelky je každý měsíc během tzv. „hárání fenky“ ztracena. V době březosti, se díky rostoucím plodům, děloha velmi zvětšuje. Zde se vyvíjí nový jedinec až do doby porodu. Děloha je zakončena děložním krčkem, který ústí do pochvy.

Pochvy vagina (kolpos) – Pochva je uložena v pánvi a spojuje dělohu s vulvou. Poševní kanál má vnitřní mukózní membránu, která zajišťuje lubrikaci, a vnější svalovou stěnu, která se rozšiřuje během krytí a porodu. Kyselé prostředí vulvy funguje jako chemická obrana proti infekci. Společně s vulvou slouží k zavedení penisu psa během kopulace. Pochva je tvořena hladkou svalovinou a zevnitř je vystlána sliznicí. Vzadu přechází v poševní předsíň, která končí poševním vchodem.

A zevního pohlavního ústrojí, které tvoří:

Poševní předsíň vestibulum vaginae – Jedná se o prostor maze malými stydkými pysky.

Močová trubice uretra (urethra, ourethra) – Ústí na rozhraní mezi pochvou a poševní předsíní. Má za úkol vést moč z těla ven. U fen měří jen několik centimetrů. Feny, které mají tuto trubici výrazně kratší jsou náchylnější na výskyt močových infekcí (jejichž vznik může souviset s pohlavním aktem).

Vulva pedendum femininum – Jedná se o vstupní  (zevní) část pohlavního ústrojí feny – zevní rodidla.  Vstup do pohlavní soustavy tvoří vulva, tvořená dvěma velkými a malými stydkými pysky ( labia a minora a majora), klitorisem, močovými trubicemi a drobnými žlázkami.

            Samčí pohlavní ústrojí

Samčí pohlavní ústrojí se skládá z:

Varlat testis  Jedná se o samčí pohlavní žlázy, které jsou uloženy v šourku. Vyvíjejí se v nich samčí pohlavní buňky – spermie, vznikají zde i pohlavní hormony. Varle má kulovitý tvar a v šourku je uloženo mírně šikmo. U štěňat jsou varlata uložena v dutině břišní, ve stáří 4 – 5 týdnů začínají postupně sestupovat do šourku. Plně sestouplá varlata by měl pas mít asi v 8 – 9 týdnu života. 

Zdravá varlata: Měla by být cca stejně velká, ale většinou je jedno menší. Jedno bývá v šourku scrotum uloženo o něco výše než druhé. V dospělosti psa by se velikost varlat již neměla nijak výrazně měnit. Zmenšení varlete znamená zmenšení hmoty semenotvorných kanálků . Tím je menší prostor pro tvorbu spermií. Tak dochází ke snížení plodnosti psa. Zvětšování varlete bývá způsobeno buď nádorovým bujením, nebo otoky spojenými se záněty z různých příčin.

Nejčastějším orgánem postiženým rakovinou u psů (samců) jsou varlata. Psi by měli alespoň jednou či dvakrát do roka prodělat samovyšetření u veterinárního lékaře. Varle by nemělo být na pohmat ani příliš měkké, ale nemá obsahovat ani žádné ztvrdlé shluky. Jestliže je v jednom varleti rakovinný nádor, stává se nefunkčním, druhé varle ho však většinou plně nahradí ( Podobně jako jedna ledvina může plně zastoupit funkci druhé poškozené či vyňaté ledviny.). Pes v tom případě zůstává plodný. Otázkou však je, zda je ze zdravotního i genetického hlediska vhodné takovýmto psem krýt. Nejrozumnějším a často jediným možným postupem léčby je oboustranná kastrace ( samozřejmě podle povahy nádoru). Veterinární vyšetření varlete se provádí ultrazvukem, při podezření na nádor následně biopsií  (mikroskopické vyšetření vzorků tkáně vyjmuté ze živého organizmu).  Z ejakulátu se přítomnost nádoru nepozná, spermie setrvávají dlouhou dobu v nadvarleti a aktuální změny se poznají za 1 – 2 měsíce. To platí obecně, Týká se to i horečnatých onemocnění, velkého vyčerpání psa při nadměrném zatížení organismu či vážného zranění. V tomto období může docházet k tvorbě poškozených a nefunkčních spermií nebo ke snížení jejich celkového počtu. Proto chystáme-li se se psem na krytí, je důležité i to, jaká onemocnění prodělal třeba před měsícem. Pokud fenka nezabřezne, nemusí být vina pouze v ní samé, ale chyba se může vyskytnout i ze strany psa.

Nadvarlat epididymis – Zde dochází k shromažďování spermatu a k jeho zahušťování, zrání a získávání schopnosti pohybu,  a vyživování zralých spermií, čekajících na dobu páření. V době klidu dochází k tzv. anabióze, jinými slovy k zimnímu spánku spermií. Dojde-li ke krytí, rychle se vzbudí a jsou připraveny splnit svou úlohu. Když ne, po 1 – 2 měsících zaniknou a dojde k resorpci(vstřebání).

Chámovodů ductus deferens – Jedná se o  přidatné  pohlavní žlázy. V době ejakulace odvádí spermie a sekrety z varlat a přidatných pohlavních žláz do močové trubice, ústící na vrcholu pyje. Přidatné pohlavní žlázy produkují sekrety, které během ejakulace vytvářejí příznivé prostředí pro spermie. U psa je tvoří pouze prostata.

Prostaty - Velikost prostaty závisí na stáří psa a jeho plemenné příslušnosti. Je velmi důležitou  a jedinou přidatnou pohlavní žlázou u psa. Nachází se v dutině břišní, kde přisedá na močovou trubici poblíž močového měchýře. Její sekret vyživuje spermie na jejich dlouhé cestě a aktivuje je a chrání před bakteriemi, upravuje prostředí a ředí ejakulát. Prostata stejně jako je tomu u lidí může podlehnout zánětům, nádorovému bujení, ať již k zhoubnému či nezhoubnému, Mohou se zde vytvořit cysty nebo vzácně i prostatické kameny. V tom případě žláza ztrácí svou funkci , neuvolní se sekret a spermie se tudíž neaktivují a zůstávají v nefunkční podobě a nejsou tudíž schopny oplodnit vajíčko. Prostata se většinou vyšetřuje palpací a ultrazvukem, popřípadě rentgenem, její sekret cytologicky a bakteriologicky. Příznaky jejího onemocnění jsou často spojeny s problémy s močením - krví v moči apod., s trávícími obtížemi – ztížené kálení, tenké výkaly obsahující krev, zácpa nebo naopak průjem či zvracení. A dále pak s potížemi pohybovými – kulhání, bolesti při ulehání a zvedání, zvýšená teplota, dušnost, apatie, nechutenství a hubnutí.

 

A zevního pohlavního ústrojí, které tvoří:

Pyj penis, falus, fallus, mentula – Jedná se o kopulační orgán psa. Prochází jím močová trubice. Tvoří ho dlouhý žalud a topořivé tělísko, jež obkružuje zadní část pyjové kosti. Ta je jakousi podpěrou penisu. Topořivé tělísko při krytí zajišťuje svázání psa s fenou.

Předkožka prepucium – Jedná se  o kožní vak s ochranou funkcí. Na hrotu se zužuje ve volně uzavřený otvor nejčastěji ve tvaru písmene T. Zevně je porostlá řidší srstí, uvnitř hladká kůže obsahuje drobné uzlíčky mízního systému. Na rozhraní přechodu vnitřní části předkožky na povrch penisu se nachází prstenec žláznaté tkáně, která zabezpečuje trvalé zvlhčení vnitřního prostředí předkožkového vaku. Jestliže penis z předkožky trvale vyčnívá, jde o genetickou vadu psa, penis se vysušuje, mechanicky poškozuje, je zdrojem infekce a ztrácí tím své funkce. Rozhodně je nežádoucí krytí takovýmto psem. Často dochází k zánětu předkožky, kdy ven vytéká zažloutlý až nazelenalý hnis. Mnoha majitelů tomu nepřikládá velký význam, ale veterináři upozorňují na to, že jakýkoli zánět je stejně závažný a měl by se v každém případě léčit. Přinejmenším by se měly provádět výplachy velmi slabým roztokem například hypermarganu ( 1,5 – 2 litry na jeden výplach, promnout a vypláchnout až ke kořeni penisu). Rozhodně se však o léčbě radíme s veterinářem. Při krytí psem postiženým zánětem předkožky hrozí feně riziko z přenosu infekce.

         Šourek scrotum – Jsou v něm uložena varlata a nadvarlata. Slouží jako mechanická obrana a zajišťuje termoregulaci ( spermie potřebují ke správnému vývoji nižší teplotu, než je teplota uvnitř těla psa ). Jedná se také o oblast sexuálního dráždění. Šourek je snadno zranitelný, často dochází k jeho styku se zemí a okolním prostředím, mohou se projevit různé alergie. Každým zánětem se zvyšuje teplota a dochází tak k porušení funkce varlat.