Jdi na obsah Jdi na menu
 


Císařský řez                                                                                              ( někdy používáme označení „ císařský porod“)
         Radikálním řešením problémů porodu je císařský řez. Důvody pro jeho provedení mohou být ze strany fenky (např. věk -nízký i vysoký, kondice…), někdy ze strany štěněte (např. velikost nebo poloha ) a někdy může být na vině i chovatel.

  I fena, která nemá žádný fyzický problém, se může dostat během porodu do problémů, např. tím, že netrpělivý chovatel pozve cizí osobu apod. Fena je tak stresovaná nezvyklou situací, že se jí do krve začne vyplavovat zvýšené množství adrenalinu, který má schopnost zastavit stahy a fena přestane tlačit. Podobné problémy mohou nastat náhlou změnou prostředí.

  Štěňata se rodí ve valné většině případů v poloze podélné přední nebo podélné zadní (zadečkem dopředu), což je zcela normální. Někdy se stává , že se štěně přetočí a může se zapříčit v hřbetní poloze, porod pak nepokračuje, takováto poloha bývá nejčastější příčinou císařských řezů.

   Chovatel by měl březí fence zajistit takové podmínky, aby se cítila co nejlépe. Potřebuje maximální klid, měla by mít svůj vyhrazený prostor, který důvěrně zná. S porodní bednou, která je maximálně čistá, by se fena měla seznámit již asi 1 týden před očekávaným porodem. Přemístíme-li již rodící fenu pro ni na nezvyklé místo, může se stát, že porod se zastaví. Je velmi mnoho fen, které jsou ochotné přivést štěňata na svět např. v pánečkově posteli nebo v bezpečí skříně, ale najdou se i takové rodičky, které porodí uprostřed obývacího pokoje za asistence celé rodiny a sousedů. U "prvniček" je však vhodné připravit tradiční porodní bednu a to nejlépe 14 dní před očekávaným porodem.