Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chovatelské potřeby

 

Pro krytí:

Ke krytí feny nepotřebujeme žádné zvláštní pomůcky, ale nikdy bychom neměli krýt sami, bez dozoru osoby, která má s danou věcí alespoň nějaké zkušenosti.

Pro březost:

K březosti feny nepotřebujeme též žádné zvláštní pomůcky, ale musíme počítat s tím, že fenka již není sama a tudíž začne i více žrát a to až o dvě třetiny.

Pro porod:

Porodní místo, bedna či box:

Slouží pro udržení štěňat v omezeném prostoru a pohodlném kojení (je důležitý zejména u velkých plemen a vícečetných vrhů). Jedná se o dřevěnou ohrádku přiměřené výšky, aby fena mohla pohodlně překročit, naopak štěňata nikoliv. Ve výšce cca 20 – 30cm by podél celého boxu na vnitřní straně mělo být asi 20 – 30cm široké prkno pro ochranu štěňat před zalehnutím.

Porodní místo by mělo být chráněno před chladem a průvanem. Velikost by měla být půl druhé výšky  x půl druhé délky feny. Na podlaze by měla být deka či jiná podložka, kterou je možno prát a dezinfikovat. Naprosto nevyhovující je seno, hobliny či sláma! Když se štěňata narodí v chladném ročním období, je třeba zavěsit infračervenou lampu na ohřívání, nebo můžeme použít elektrickou dečku pod štěňata, kdy musíme dávat pozor na promočení.

Savý materiál:

Za tímto účelem bohatě postačí čisté, pokud možno,

bílé hadry, utěrky, papírovou vatu – buničinu, ručníky,

povlečení či pleny nebo žínky.  Dále potom 30x30cm

 nastříhané gázy.

Dezinfekční prostředky:

Ajatin tinkturu na pupečník.

Váhy:

Za nejvhodnější se pokládá digitální kuchyňská váha s 

vysokou přesností.

Další potřeby:

Dále bychom měli mít po ruce nůžky.

Pean (cévní svorku) na zacvaknutí pupeční šňůry. Nastříhané režné

nitě na podvázání pupeční šňůry.

Odsávačku hlenů pro kojence na odsátí plodové vody z tlamičky a

 nosu.

Odpadkový koš nebo pytel na odpad a potřeby pro průběžný úklid.

Popř. Barevné tužky na rozlišení štěňat.

Nezapomeneme:

Již když dáváme fenku připouštět, měli bychom vlastnit telefonní číslo na nejbližšího spolehlivého a ochotného veterinárního lékaře, který nám v budoucnu a hlavně v době porodu může být nepostradatelným poradcem.