Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poporodní problémy fen

        Sepse

        Z vážných celkových poruch u fen po porodu se setkáváme se sepsí - otravou krve v důsledku pomnožení bakterií nebo virů, které v organismu již byly v latentní formě anebo se do něj dostaly během porodu a po něm. Zdravá a silná fena by běžnou infekci měla zvládnout.       Fenka s narušenou imunitou, zanedbaná po výživové stránce nebo po stránce hygieny, onemocní. Průběh je velmi rychlý a pokud veterinář včas nezasáhne, uhyne matka většinou i s mláďaty. Léčba je vesměs antibiotiky a infuzemi, podpůrná léčba vitamíny, stopovými prvky, regulátory imunity.

         Eklampsie

         Malá plemena trpí tzv. eklampsií. Jde o počáteční ztuhlost, která přejde v křeče s rychlým úhynem. Způsobuje ji pokles vápníku v krvi a nitrožilní aplikace calcia zabírá během vteřiny. Nejčastěji onemocní mléčné feny ve třetím týdnu kojení při větším počtu štěňat. Ale spoléhat na to nemůžete. I sebelépe krmená fena se může “odvápnit”. U středních a větších plemen eklampsii nepředpokládáte a může být proto zmaten i veterinář.

 Laktační psychózy

          U bulíků, stafordů, argentin, občas i jiných plemen se vyskytuje jiné nebezpečí. Tyto matky mají laktační psychózy. Dostaví se nejčastěji mezi druhým dnem po porodu a třemi týdny. Fena je nervózní, vrčí na štěňata, nebo je potrhá, zakousne, sežere. Přitom, když jí štěňata vezmete, je nešťastná, hledá je, kňučí a může být ještě více nervózní. Tento problém je velmi častý a velmi vážný, proto se o něm zmiňuji, i když platí pro úzkou skupinu plemen. Nevíme, co civilizační faktory způsobí s dalšími rasami. Většinu matek těchto ras je třeba 24 hodin denně hlídat. Při vypozorování nervozity nebo vrčení je třeba ihned požádat lékaře o pomoc.
         Feny se uklidní a přestanou vrčet. Nebo alespoň omezí vrčení např. na 1 hodinu denně. Pokud majitel zpozoruje pravidelnost neklidu, přizpůsobíme homeopatii. Klienti zdaleka se kontaktují po telefonu, na injekce si zvou svého lékaře. Homeopatika jim buď pošlu nebo si pro ně přijedou nebo jim ho kolega objedná podle mé rady. S každým dalším porodem se stav upravuje. I matky vražedkyně na třetím, čtvrtém vrhu jsou naprosto hodné.